Neuredan period života tokom praznika, nespavanje, izlasci u gužve i razmena bakterija dok se grliš sa rendom ljudima, hrana koja je sve samo ne po preporuci lekara i nuricionista, a onda i oslabljen imunitet od stalnih obaveza i učenja – zvuči kao perfect combo da u sred ispitnog roka moraš da odležiš par dana. I ako se pitaš kako da se što pre boostuješ i vratiš svakodnevici, odgovor je - ne-mo-že. Mora da se odleži i odmiruje. Nema „samo da skočim na kaficu“, „da obiđem teretanicu“ i „zabodem koju blejicu“.
Bilo da je prehlada ili virus, najbolje što možeš da uradiš za sebe je da usporiš tempo, ali i da malo povedeš računa šta unosiš u sebe. Za početak, osim ako tvoji simptomi nisu za posetu lekaru, najbolje da par dana ostaneš kod kuće, a i onda kad ti je već bolje, stručnjaci preporučuju bar još 24h. Ovo je važno i kako bi tvoj organizam ojačao i povratio snagu, ali i kako se virus ne bi preneo drugima iz tvoje okoline.
Takođe, povedi računa kako se hraniš. Hrana treba da bude bogata nutritijentima – znači protein, dobar ugljeni hidrat, belančevine, pripremljeno lagano i bez jakih masnoća ili začina. Dobra supa zlata vredi, a tvom organizmu će nadoknaditi izgubljenu vodu, ali i soli.
Takođe, unos drugih tečnosti, poput prirodno ceđenih citrusnih sokova obezbediće tvom organizmu određenu količinu vitamina C, dok će čaj takođe pomoći bržem oporavku. Koliko je san važan, već smo pričali, a posebno je važno da je san uredan onda kada je organizam slab i kada mu treba dodatna snaga da se izbori sa virusima i prehladama.
Ukoliko se i nakon optimalnog perioda za ozdravljenje od sedam do deset dana i dalje osećaš loše, ili ako ne možeš da skineš temperaturu, svakako se obrati svom doktoru za dalju terapiju. Da li uopšte da pominjemo da antibiotike ne prepisuješ sebi samoinicijativno, a ni po savetu komšinice ili tetkine drugarice? Prehlada i grip će proći, a na tebi je da uvedeš dobre navike koje će ove epizode svesti na minimum.