Najčešće se javljaju anorexia nervosa, bulimia nervosa, binge eating disorder i restrictive/avoidant food intake disorder.
O anoreksiji možda svi najviše znaju, ali se ona deli na 2 podtipa: restriktivni i binge eating and purging (purging - pražnjenje) tip. Često se javljaju i simptomi OCD-a (opsessive compulsive disorder), pa su primećene opsesivne misli o hrani, neprestano sakupljanje recepata, kao i preopterećenost brojanjem kalorija. Čak polovina obolelih od poremećaja u ishrani pati i od drugih mentalnih poremećaja kao što su anksioznost, depresija ili OCD.
Bulimia nervosa je drugi dobro poznat poremećaj. U binge episodama često je hrana koju osoba konzumira ona koja bi inače bila "zabranjena". Binge epizode zamenjuju epizode pražnjenja, u kojima osoba zbog osećaja krivice izaziva povraćanje ili pije laksative.
Binge eating disorder je poremećaj u kom osoba ima binge eating episode koje prati osećaj krivice i sramote zbog gubitka kontrole, bez epizoda pražnjenja.
Nedavno zapažen poremećaj - Avoidant/restrictive food intake disorder je zapravo već postojao, ali se ranije verovalo da se može javiti jedino kod male dece. Osobe koje pate od ovog poremećaja, često osećaju nezainteresovanost za hranu ili im određeni ukusi i začini jako smetaju. Ipak, ovaj problem je više od izbirljivosti sa hranom ili nekonzumiranja određenih namirnica.
Poremećaji u ishrani su češći kod žena. Ipak, muškarci retko dobijaju terapiju zbog ustaljenog mišljenja kako njih ne pogađaju ovakvi problemi. Najčešći stereotip je da u poremećajima ishrane uvek dolazi do drastične promene kilaže. Ovo ipak nije pravilo, pa je anoreksija nekada prisutna čak i ako nije došlo do vidljivog gubitka kilograma.
Razbijanjem ustaljenih stigmi povećavamo šansu da svako dobije potrebnu pomoć i podršku. Za više informacija o poremećajima u ishrani, besplatno preuzmi naš e-vodič.