Koliko god čudno zvučalo, sasvim je normalno da se ovakva osećanja i misli jave u dvadesetim godinama.
Međutim, bez obzira na to što se sa ovom krizom susreće skoro svaka mlada osoba, u potpunosti razumemo koliko ta osećanja mogu biti intenzivna. Zato želimo da podelimo s tobom par saveta koji ti mogu pomoći da prevaziđeš krizu dvadesetih!
1. Zapisuj svoje misli i osećanja
Kada zapišeš sve što osećaš, lakše ćeš prepoznati koren svojih problema. Možda su u pitanju samo opsesivne misli izazvane upoređivanjem sa drugima? U početku će ti verovatno biti čudno da sve beležiš, ali bez brige – posle nekog vremena će ti biti čudno i da se prisetiš perioda kad to nije bio deo tvoje svakodnevice i rutine.
2. Pričaj sa svojim vršnjacima
Opsesivne misli o tome kako nismo dovoljno dobri i kako ne radimo ništa sa svojim životom mogu lukavo da nas ubede u to da se niko drugi tako ne oseća. Ipak, kao što smo ranije napisali, većina mladih se suočava sa ovakvim mislima i zbog toga bi bilo dobro da s vremena na vreme podeliš sa svojim prijateljima to kako se osećaš. I oni su se verovatno susreli sa sličnim problemom, tako da te mogu posavetovati ili barem saslušati. Osećanje beznadežnosti će sasvim sigurno nakon toga nestati!
3. Radi na svojoj rutini
Nekada sami napravimo mesta za opsesivne misli ili ih čak trigerujemo svojom nezdravom rutinom. Razmisli o tome kako izgleda tvoj dan. Ukoliko, čim se probudiš, uzmeš telefon, gledaš savršene živote drugih na društvenim mrežama ili se aktivno družiš sa ljudima koji nipodaštavaju tvoje uspehe, that’s it. Upravo tu možda leži koren tvog problema. Probaj da se distanciraš od toksičnih ljudi, da napraviš detoks od društvenih mreža i pronađeš zdrave načine dase izboriš sa lavinom emocija. Šta kažeš na šetnju ili pisanje dnevnika?
Na kraju dana bitno je da zapamtiš kako ne vredi da se upoređuješ sa drugima. U potpunosti je okej da ne znaš šta tačno želiš od svog života. Svako od nas ima svoj put i drugačije odredište – nema potrebe da se opterećuješ tuđim koracima.