Tridesetih godina 20. veka, u atmosferi društvenih i političkih previranja usled sve većeg rasta fašističkog pokreta, kako u Evropi, tako i u tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji, došlo je do pobune studenata. Kao oponent fašizmu jačao je komunistički pokret i tih godina studenti su dolazili upravo iz ovih redova.
Žarko Marinović bio je jedan od pripadnika takozvane nove generacije komunista i učestvovao je u štrajkovima koji su se tih godina organizovali.
Brojne političke odluke dovele su do nezadovoljstva studenata Beogradskog univerziteta, a potom i do demonstracija. Najveći revolt studenata prouzrokovalo je formiranje studentske policije. Tada su i profesori stali uz svoje studente i došlo je do masovnog protesta, kojem su se pridružili i ostali univerziteti u državi. Njihov zajednički program bio je formulisan u 16 tačaka i štrajk je započet 3. aprila 1936. godine.
S druge strane, tadašnja vlada je, kao odgovor na studentsku pobunu, oformila Organizaciju nacionalnih studenata. Iako ova organizacija nije imala veliki uspeh, 4. aprila 1936. godine došlo je do incidenta u kojem je jedan od članova pomenute organizacije napao jednog studenta. U želji da odbrani svog kolegu, student Žarko Marinović je tada prišao i zadobio smrtonosne ubode nožem.
Žarko od tog trenutka predstavlja simbol herojstva, drugarstva, kolegijalnosti. Danas je on razlog zašto studenti u Srbiji obeležavaju ovaj datum kao Dan studenata i svake godine organizuju različite manifestacije.
Nešto više o ovoj temi možete saznati i na linku.