Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Kada je zaista pravo vreme za brak?

Kada je zaista pravo vreme za brak?

Od „Još ste mladi, šta će vam to sada... uživajte dok možete, izlazite, provodite se!” do „Pa šta čekate? Kad ćete?” prođe jako malo vremena – obe fraze čujete u dvadesetim i obe podjednako nerviraju. Možda je nekada davno bio trend rano ulaziti u brak, pa nije ništa neobično da čujemo kako su nam se bake i deke venčavale sa nepunih 18 godina, a roditelji u ranim dvadesetim. Čini se da savete i komentare o braku, koje, btw, nismo ni tražili, dobijamo isključivo u skladu sa iskustvom starije osobe koja nam taj savet daje. I to nam definitivno stvara osećaj nepoverenja u sopstvene odluke. 

Odluka da stupimo u brak je zrela. A kada smo zaista spremni za ovu odluku? 

Mladi često kažu „Moram da prođem još neke stvari” – šta god one za svakog pojedinačno značile. Neko hoće da završi faks i zaposli se, neko hoće da partija, neko hoće da zaradi svoj prvi milion, neko da proputuje svet... Svako ima svoje želje i ideje. A sve ove stvari, realno, možete da uradite i kada ste u braku. Jedino prolaženje kroz još neke stvari koje je pametno uraditi pre braka jeste bolje upoznavanje sebe. 

Za svaki odnos potrebno je puno vremena, truda, fleksibilnosti, kompromisa, zdrave promene, komunikacije – kako sa drugima, tako i sa sobom. 

Većina nas se menja u skladu s godinama, menjaju nam se stavovi, vrednosti, prioriteti. Ali neki ostaju isti. Godine idu, a oni su ostali na istom mindset-u. Zato se dešava da se sa nekim partnerima (ali i prijateljima) rastanemo – neko je otišao dalje, neko je ostao tu gde jeste. I to je odlika nezrele mladosti: neke osobe su pasivne po pitanju odrastanja, ne žele da se suoče sa svojim emocijama, na svaki problem zatvore oči ili ga stave pod tepih, sede i čekaju da im se život dešava, bez ikakve ambicije da nešto samostalno promene i, realno – odrastu. Osobe koje nisu preuzele odgovornost za sebe, koje krive druge za svoja ponašanja, često menjaju partnere „jer im nisu po meri i volji”, a nisu uvidele da treba nešto i na sebi da rade – nisu ni spremne za brak. Drugim rečima, samo su produžile pubertet. 

S druge strane, emotivna zrelost je važnija od toga koliko imaš godina kada ovu odluku doneseš. It’s a fact: sazrevamo celog života. Upoznajemo sebe celog života, i samostalno i kroz druge ljude. Nekada je udvoje i lakše prolaziti to sazrevanje. Za dobar odnos potrebne su dve osvešćene osobe (a ne jedna!), koje su svesne svojih kvaliteta, vrlina, mana, svojih dobrih i loših navika, spremne na kompromis, spremne da pokažu emocije i prilagode se u situacijama kada je to potrebno. A najvažnije kod takvog odnosa je da osobe ne moraju da se pretvaraju da su nešto što nisu, već da budu potpuno svoje. 

I zato ono čuveno „Vreme ti je!” jeste rečenica koju samo sebi možeš da kažeš, kada osetiš da si ti u skladu s njom; a ne pola familije, babe, stričevi, ujaci i sestre od tetke s dedine strane. A ako želiš bolje da upoznaš sebe pre oltara, baci pogled na link. 

Autorka teksta: Katarina Vuksanović

Besplatno preuzimanje

Preuzmi ovde strava stvari za dž!

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič

Popuni podatke ispod i besplatno preuzmi naš e-vodič