Način na koji dišeš itekako ima uticaja na tvoje celokupno zdravlje, a prema rečima Dr Aleksandra Vujovića, otorinolaringologa, jedini ispravan način disanja je disanje na nos. Nos, kao savršen klima uređaj, tokom svakog udaha sprovodi čitav niz fizioloških procesa zbog kojih adekvatan i prilagođen vazduh stiže u tvoja pluća. Disanje na usta opterećuje pluća i srce, što u dugom vremenskom periodu može uticati na tvoje zdravlje.
Međutim, čak iako pokušavaš da dišeš na nos i radiš sve kako treba, mogu se javiti brojni drugi problemi poput devijacije i rinitisa, koji ti mogu praviti probleme. Pa ukoliko tu nešto škripi, obrati se svom lekaru za dalje pretrage.
Šta o disanju i problemima sa disanjem kaže Dr Vujović, pogledaj u videu na linku, a ispod toga pročitaj zanimljivosti u vezi disanja koje ti mogu otkriti koliko je to kompleksan proces.
- Najveći broj ljudi diše plitko
- Prosečno u jednom minutu udahnemo čak 18 plitkih udaha, odnosno 21.000 do 22.000 udisaja na dnevnom nivou
- Naravno, delotvornije je udisati duboko
- Disanjem, organizam dobija većinu potrebne energije
- Disanje reguliše rad srca i krvnih sudova, a svaki dubok udah pomaže izbacivanje tokisna iz organizma
- Neke od teorija o zevanju, kažu da je to zbog nedostatka kiseonika. A samo zevanje širi naša pluća, obezbeđuje dovoljnu količinu kiseonika i zato se uglavnom dešava kad plitko dišemo i kada smo umorni
- Duboko disanje ponekad može da smanji stres i opusti naš organizam pa je zbog toga ova tehnika neizostavan deo meditiranja i joge