Toksična muškost se ne odnosi na sve muškarce, već na određene oblike ponašanja i uverenja koja se promovišu u društvu. “Nemoj da plačeš - dečaci ne plaču!”, “PRAVI muškarci to rade ovako…” , “Ti si glava kuće, nema ona šta da priča” - reći će i muškarci i žene drugom muškarcu, bez svesti o tome da na taj način podrivaju toksičnu muškost.
Toksična muškost se karakteriše konceptima kao što su emocionalna hladnoća, agresivnost, dominacija nad drugima, i neprihvatanje "ženstvenih" osobina. Ovi stereotipi i norme o tome kako bi muškarci trebalo da se ponašaju često su prisutni u društvu, ali nisu neophodni niti prirodni za muški rod.
Muškarci koji su izloženi toksičnoj muškosti često se osećaju prisiljenima da potiskuju svoje emocije, čime se stvara osećaj usamljenosti i neispunjenosti. Ova očekivanja takođe mogu dovesti do nasilja, kako fizičkog tako i verbalnog, i homofobije. Često dovode do iskrivljene slike o tome kako jedan muško-muški ili muško-ženski odnos treba da izgleda.
Toksična muškost nije inherentna muškarcima, već je društveni konstrukt koji može biti štetan za muškarce, žene i društvo u celini. Prepoznavanje i izazivanje ovih štetnih normi može doprineti izgradnji bolje i ravnopravnije budućnosti za sve. Rad na razvoju emocionalne inteligencije omogućiće vam da bolje razumete i izražavate svoje emocije. Naučite kako se suočiti sa stresom, tugom i drugim emocijama na zdrav način. Razgovarajte s prijateljima, partnerom ili terapeutom o svojim osećanjima i iskustvima. Otvoren razgovor može vam pomoći da bolje razumete sebe i druge. Postanite pozitivan uzor mlađim generacijama muškaraca. Pokažite im da autentičnost i osećajnost nisu znakovi slabosti. Aktivno izazivajte toksične stavove i ponašanje kad ih primietite u sebi ili drugima. Nemojte ćutati kad čujete seksističke ili diskriminatorne komentare.
Ne zaboravite da je proces oslobađanja od toksične muškosti kontinuiran i može zahtevati vreme. Budite strpljivi sa sobom i radite na postizanju autentičnosti i boljeg razumevanja samog sebe.