1. Malala Jusufzai (17 godina) – Nobelova nagrada za mir
Prva na našoj listi je Malala, koja je postala prava ikona borbe za obrazovanje. Ova mlada aktivistkinja iz Pakistana je 2014. godine postala najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir. Njena borba za pravo na obrazovanje devojčica počela je kada je odlučila da se suprotstavi Talibanima, ekstremističkoj grupi koja je pokušavala da zabrani obrazovanje devojčicama. Malala je preživela atentat 2012. godine, što je njen glas učinilo još snažnijim. Ona je danas simbol nade, a njen rad nije samo inspiracija već i podsećanje da borba za prava svakog deteta nikada ne prestaje.
2. Lorens Brag (25 godina) – Nobelova nagrada iz fizike
Lorens Brag je bio britanski fizičar, rođen u porodici koja se bavi naukom. Sa samo 25 godina, 1915. godine, zajedno sa svojim ocem Vilijamom Bragom, dobio je Nobelovu nagradu za fiziku. Njihov rad na analizi kristalne strukture korišćenjem rendgenskih zrakova otvorio je nove horizonte u hemiji i biologiji i bio je toliko značajan da se koristi i danas u istraživanju materijala i biologiji. Bragovi su postali najmlađi dobitnici Nobelove nagrade u toj kategoriji. Brag je imao istaknutu akademsku karijeru, predavao je na Univerzitetu u Mančesteru i kasnije na Univerzitetu u Kembridžu. Njegova istraživanja i učenja inspirisala su generacije fizičara i hemičara. Ako ste se ikada zapitali kako se otkrivaju tajne kristala, znajte da je to zahvaljujući Bragovima!
3. Nadija Murad (25 godina) – Nobelova nagrada za mir
Nadija Murad je aktivistkinja iz Iraka koja je postala poznata zbog svoje borbe za prava jezidske zajednice nakon što je 2014. godine postala žrtva genocida i seksualnog ropstva od strane ISIS-a. Nakon što je uspela da pobegne, posvetila je svoj život podizanju svesti o stradanju jezidskog naroda i borbi protiv seksualnog nasilja kao načina ratovanja u oružanim konfliktima. Postala je simbol borbe protiv seksualnog nasilja i kršenja ljudskih prava. Ova izuzetna žena 2018. godine osvojila je Nobelovu nagradu za mir zbog svog neumornog zalaganja za prava žena i manjina. Kroz svoju organizaciju, Nadija pomaže žrtvama seksualnog nasilja da se oporave i pronađu svoj glas. Njena priča je podsetnik da čak i nakon najtežih situacija možemo izrasti u vođe i borce za pravdu.
4. Cung-Dao Li (30 godina) – Nobelova nagrada iz fizike
Cung-Dao Li je kinesko-američki fizičar rođen u Šangaju, još jedan mladi genije za čiji neverovatan uspeh je čuo ceo svet. Li je studirao na Univerzitetu u Šangaju, a zatim je prešao na Univerzitet Kolumbija u Njujorku, gde je dobio doktorsku diplomu. Svoju karijeru u istraživanjima iz oblasti fizike započeo je u Americi. Njegova saradnja sa fizičarom Jangom bila je ključna za razvoj teorije koja je dovela do kršenja pariteta. U svojoj 30. godini, 1957. godine, dobio je Nobelovu nagradu za fiziku. Njegov rad na zakonima pariteta u elementarnim česticama promenio je način na koji gledamo fiziku, a otkriće da paritet nije očuvan u određenim interakcijama otvorilo je nova pitanja i put ka razumevanju univerzuma. Predavao je na nekoliko prestižnih univeziteta kao što su Kolumbija i Stanford. Li je pokazao da nauka može biti ne samo izazovna već i uzbudljiva avantura.
5. Frederik G. Banting (31 godina) – Nobelova nagrada iz fiziologije ili medicine
Frederik G. Banting je kanadski lekar i medicinski istraživač, koji je studirao medicinu na Univerzitetu u Torontu. Tokom Prvog svetskog rata služio je kao vojni lekar. Tokom 1920. godine razvio je ideju o ekstrakciji insulina iz pankreasa kako bi se lečio dijabetes. Dve godine kasnije, insulin je prvi put primenjen. Ova revolucionarna supstanca promenila je način lečenja dijabetesa i spasila milione života. Banting je isprva bio nezadovoljan svojim radom u Londonu i time što je nailazilo na otpor i nedovoljno interesovanje među kolegama. Ali bio je uporan u tome da nastavi svoje istraživanje o insulinu i zato je doneo odluku da se vrati u Kanadu, gde je započeo rad sa Čarlsom Bestom.U 31. godini postao je dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu za otkriće insulina. Njegova posvećenost istraživanju uprkos preprekama inspiracija je svima koji žele da ostave trag u svetu!
Ove priče najmlađih nobelovaca ne govore samo o postignućima. To su priče o hrabrosti, upornosti i strasti. Podsetnik su da dvadesete nisu prepreka kada želite da napravite razliku. Svako od njih pokazao je posvećenost, a njihova dostignuća inspirišu nas da se borimo za ono u šta verujemo. Ako vas je ovo nadahnulo, setite se – vi ste sledeći koji će menjati svet!